Muğla’da ‘tıbbi bitkiler’ bahçesi hizmete açıldı

Adanali

Member
MUĞLA (İGFA) – Marmaris ilçesi Çamlı Mahallesi’nde sürdürülebilir kırsal kalkınmanın desteklenmesi için hayata geçirilen Tıbbi Bitkiler Koleksiyon Bahçesi, Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr.Osman Gürün’ün konut sahipliğinde düzenlenen açılış merasimi ile hizmete açıldı.

Açılış merasimine CHP Parti Meclis ÜyesiBursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Parti Meclis Üyesi Gizem Özcan, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, CHP Muğla Vilayet Lideri Adem Zeybekoğlu, Menteşe Belediye Lideri Bahattin Gümüş, CHP Menteşe İlçe Lideri Mustafa Aytaç Kavak, CHP Dalaman İlçe Lideri Sezer Durmuş, Güzel Parti Marmaris İlçe Lideri Ali Toksoy, kooperatifler, muhtarlar ve fazlaca sayıda vatandaş katıldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Marmaris Çamlı Mahallesi’nde 20 bin 740 m² toprakta hayata geçirdiği proje için Tıbbi Bitkiler Koleksiyon bahçesine 84 çeşit tıbbi bitkinin dikimi yapıldı. Sulama göletinin de oluşturduğu arazi tıbbi aromatik bitkilerin üretim ve pazarlama süreçlerinde yenilikçi yaklaşımların uygulanması, alternatif tarım mamüllerinin tanıtılması, katma kıymetin arttırılması, kooperatifçiliğin yaygınlaştırılması, desteklenmesi, bölge için alternatif bir ekoturizm destinasyon alanı olacak. Ayrıyeten açılışı yapılan Tıbbi Bitkiler Koleksiyon Bahçesi’nde Marmaris Ziraî Kalkınma Kooperatifi (MARKO) ve Muğla Büyükşehir Belediyesi kuruluşu MELSA’nın da ofisleri de yer alıyor.

Bahçede ayrıyeten Muğla Büyükşehir Belediyesi arkeologlarından olan ve genç yaşta vefat eden Hande Kötek için “Hande Kötek Gül Bahçesi” oluşturuldu. Hande Kötek’in annesi Fatma Kötek’de açılışta yer alarak kızı ismine oluşturulan bahçeyi ziyaret ederek Lider Gürün ve Orhan Sarıbal ile bir arada gül dikti.

Köyceğiz Beyobası Kalkınma Kooperatif Ortağı Münevver Altın “Büyükşehir Belediye Liderimiz Muğla vilayetinde birfazlaca projeyi uygulamaya geçirdi. Bu projelerin içerisinde alım garantili çiçek projesi var. Bu projede bende yer alıyorum. Çiçekler kapımızın önünden alıp dikilecek alanlara kadar gdolayıldü. Ben bu proje yardımıyla kendi ayaklarımın üzerinde durmayı öğrendim. Kendime inancım bir kat daha arttı. Aile bütçeme katkım oldu. En azından pazara alış verişe giderken eşimden para istemedim. Benim şu gereksinimim var demedim. Çalıştım emek verdim. Kendime nazaran de düzgün para kazandım. Bu da Büyükşehir Belediye Liderim sayesine oldu. Büyükşehir Belediye Liderim yeterli ki var. Yeterli ki bizlerin yanında. Benim yarım kalan emekliliğim vardı. Çalıştım sigortamı yatırdım ve emekli oldum. Buda Osman Liderim yardımıyla onun tarım takviyeleri yardımıyla oldu. Kendisine fazlaca teşekkür ederim” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün, bereketli Muğla topraklarında üretimi arttırmak, üreten köylüyü milletin efendisi yapmak için yenilikçi projelere devam ettiklerini söylemiş oldu ve açılışını yaptıkları Tıbbi Bitkiler Koleksiyon bahçesinin üretime hayat verecek bir fidanlık olacağını belirtti.

Açılış merasiminde konuşan CHP Parti Meclis üyesi ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, lokal idareler olarak belediyelerin tüm engellemelere, yanlış siyasetlere karşın tarımda hayli büyük hizmetler gerçekleştirdiklerini söylemiş oldu ve Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün’e üretime verdiği takviyeler için teşekkür etti.