niye hedefelerimizi gerçekleştiremeyiz ?

Esenyurtlu

Global Mod
Global Mod
niçin HEDEFELERİMİZİ GERÇEKLEŞTİREMEYİZ ?

Belirlediğimiz amaçların sonuçlanması, gerçekleşmesi için bu maksatların sürdürülebilir olması değerlidir. Ben de sizlere bu yazımda bundan bahsedeceğim..

Öncelikle iki tabirden bahsetmek istiyorum, bunlar;

Amaç ve gaye kavramları. Hedef, genel ve muğlaktır. Amaç ise somut ve nettir. Örneğin yabancı lisan öğrenmek bir amaçtır. Nerede, ne kadar müddette öğreneceğini belirlemek ise amaçtır.

1)Belirlediğimiz gayeler gerçekçi olmalıdır
.

Örneğin hale hazırda bir işte çalışmıyorsunuzdur ve bu yıl 40.000 dolar biriktirmek üzere bir amaç belirlemişsinizdir. Bu hiç rasyonel değildir. Lakin her ay min. 100 tl biriktirme gayesi mantıklı ve sürdürülebilir olanıdır.

2)Hedeflerinizin basamaklarını detaylı bir biçimde planlamak.

Bu unsur amacınız için yapmanız/atmanız gereken adımları belirlemekte size epeyce yardımcı olacaktır. Hatta motivasyonunuzu kaybettiğiniz vakit içinderda bu husus sizi ayakta tutacaktır. Zira maksada ne kadar adımınız kaldığınızı görmenizi sağlar. Çok çabaladığınızı yada hiç bir şey yapmadığınızı düşündüğünüz vakit içinderda ise ne kadar ilerleme kaydettiğinizi görmenize yardımcı olacaktır.

3)Hedeflerimizi açık ve net biçimde belirlemeliyiz.

Hedef belirlerken müddet, usul, maksat üzere faktörleri belirlemek hayli değerlidir. Şayet belirlemezsek amaçlarımız gözümüze karmaşık ve güç görünebilir. Bunun kararında da amacımıza ulaşamaz yani sürdürülebilir bir amaç belirlememiş oluruz.

Örneğin yabancı lisan öğreneceğim demek epey genel bir amaçtır. Hangi lisan, hangi düzey, ne kadar müddette, nereden öğreneceğiniz üzere sorulara karşılık verebiliyor olmanız gerekiyor ki gayenizi gerçekleştirip gerçekleştiremediğinizi ölçebilin.

Ufak bir ipucu vereyim, amaçlarımızı olumlu bir biçimde belirlemeliyiz. Örneğin yoksul olmak istemiyorum değil varlıklı olmak istiyorum üzere zira beynimiz olumsuzu algılamakta pekte yeterli değil…. Nasıl düzgün değil derseniz.. Beynimiz ”İSTEMİYORUM” u anlamlandıramıyor ve fakirlik terimine takılıyor o yüzden amacınızı yanlış algılıyor. Bu fazlaca ufak bir ayrıntı üzere görünebilir ancak epey tesirlidir.

HAYATTA NE İSTEMEDİĞİMİZİ DEĞİL NE İSTEDİĞİMİZİ BİLMEK BİZİM İÇİN DAHA YARARLI OLACAKTIR……

4)Ve amaçlarımız ölçülebilir olmalı

bundan evvelki hususla bağlı aslında bu unsur.

Bir maksat belirlemek için amacın ölçülebilir bir gaye olduğundan emin olmalısınız. bundan evvel ki unsur de verdiğim lisan öğrenme örneği üzere ölçülebilir olmalı. Lisan düzeyinizin âlâ olmasını istiyorsunuz fakat ”İYİ” kavramı ölçülebilir bir terim değil. Güzelden kastınız nedir? A1,B2,C2 üzere düzeylerle bunu ölçülebilir hale getirmelisiniz..

“Çok para kazanacağım” ya da “işte fazlaca başarılı olacağım” üzere genel gayeler faydalı olmayacaktır. Zira bu amaçlara ne vakit ulaşacağınızı ölçemezsiniz. Öncelikle şu anda nerede olduğunuzu ve amacınıza ne kadar yaklaştığınızı anlamalısınız. Bu motivasyonunuzu artırmak için de daha faydalı olacaktır. Ölçülebilir amaçlar belirlerseniz, gayeye ulaşıp ulaşmadığınızı yahut bunu başarmak için neler yapmanız gerektiğini planlayabilirsiniz.

5)Motivasyonumuzu /amacımızı belirlemek

niçin bu amaçları belirlediğimizin farkında olmalıyız.

Hedeflerimizi tamamlamadığımız ya da devam ettiremediğimiz noktada aklımıza bu gayeleri niye en başta belirlediğimiz gelmeli. niye lisan öğrenmek istiyoruz, niye kilo vermek istiyoruz , niye sigarayı bırakmak istiyoruz? üzere.

Bu niçinleri belirlediğimizde evvelki unsurları daha kolay hayata geçirebiliriz.Örneğin lisanı yurt haricinde okumak için öğrenmek istiyor olabiliriz.Peki bu gayemiz için hangi düzeyde olmamız gerekiyor.(BU SAYEDE ÖLÇÜLEBİLİR VE NET BİR MAKSAT BELİRLEMİŞ OLDUK)

6)Hedefleri Yazmak

Çok klasik bir husus farkındayım ama bunun da bir sebebi var elbette ki.

Yazılmamış/somuta dönüştürülmemiş kanılar kıymetini yitirir ve mana kazanamaz. Bugün amaç belirlemek ismine gerçek bir adım atabilir, aklınızdaki maksatları bir kağıda yazabilirsiniz. Aksi takdirde dünyanın en yaratıcı niyetleri bile sadece zihninizde kaldığı sürece bir işe yaramaz. Bu husus yardımıyla bahsetmiş olduğumiz tüm hususları daha rahat hayata geçirecek ve karmaşadan uzaklaşacaksınız. Ve bu yazma hareketi yardımıyla planlarınız, maksatlarınız zihninizde bir resmilik kazanacaklar.

Okumaya devam et...