Özgüvenli Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Esenyurtlu

Global Mod
Global Mod
Çocuk yetiştirmek dendiğinde, her insanın aklında farklı sorular belirir. Birinci akla gelenler ise, keyifli ve özgüvenli çocukların nasıl yetiştirileceğidir.

Özgüvenli çocuk, istek ve beklentilerini çarçabuk tabir edebilen, girişken, daha memnun ve huzurlu bir çocuk demektir genel bir sözle. Ama bu tanımlama herkes için farklı manalar taşıyabilir ve kimi vakit bir psikiyatriste ‘’Acaba çocuğumda bir sorun mu var’’ diyerek başvurulur.

niçin özgüvenli çocuklar yetiştirmek isteriz ve bunun için daima olarak uğraş gösteririz?

İleride bize güzel baksınlar diye mi, yoksa kendilerine düzgün baksınlar diye mi? İki çocuk annesi bir bayan olarak, ‘kendilerine âlâ bakabilsinler’ diye cevaplarım bu soruyu bir çoğumuz üzere. Kendi kendilerine yetebilsinler, memnun ve huzurlu bireyler olsunlar isterim. Tahminen de, gözümüz geride kalmasın isteriz. Bir gün bu hayatta olmayacağınız gerçeği ile yüzleşiriz vakit zaman ve ‘’En azından…yaşına kadar yanında olayım’’ formunda pazarlıklar yaparken buluveririz kendimizi…

Peki özgüveni yüksek çocuk nasıl yetiştirilir? Çocuğunuzun özgüvenini nasıl destekleyebilirsiniz?

Bu hususta söylenecek epeyce şey var. Lakin çocuğunuza dayanak vermek, öteki bir sözle yardım etmek için öncelikli olarak onu epey âlâ tanımanız ve tüm özellikleriyle onu kabul etmeniz gerektiğini düşünüyorum. ‘’Ben çocuğumu aslına bakarsanız tanıyorum’’ demek yetmez; zira çocuğunuz her geçen günle bir arada değişir ve yeni ilgi alanları, uğraşılar ve zevkler bir başkasına eklenir. En sevdiği renk, en sevdiği arkadaşı yahut en sevdiği kitabın ismi, en sevdiği oyunlar, müzikler yahut en sevdiği futbolcu…

Özgüvenli Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Onunla düzgün bir irtibat ortasında olmanız, mesela karşınıza alıp konuşmanız, gözlerinin içine bakmanız, his ve fikirlerini anlamak için efor sarf etmeniz, bir arada geçirilecek özel vakit içinder yaratmanız, onu daha âlâ tanımanıza, bağınızın güçlenmesine imkan sağlayacak; bununla birlikte da, ona bedel gördüğü ve sevildiği hissini vererek özgüvenini artıracaktır.

Kıyaslamayan, eleştirmeyen, yargılamayan ve onu OLDUĞU ÜZERE KABUL EDEN bir tavır sergilemeniz çocuğunuz ve özgüveni üzerinde olumlu tesirler bırakacaktır. Zira, HER ÇOCUK KENDİNE MAHSUSTUR, ÖZELDİR. İki çocuğunuzdan biri ile yahut etrafınızdaki öbür çocuklar ile kıyasladığınızda çocuğunuz, daha az girişken yahut daha az güler yüzlü olabilir. Siz ona daima olarak, ‘’Sen de…gibi rahat ol, girişken ol, güler yüzlü ol’’ diyorsanız, hele bir de, ‘’İnsanlar seni bu biçimde davranırsan daha hayli sever’’ üzere ekler yapıyorsanız emin olun çocuğunuzun kendine olan itimadının daha da bozulmasına niye oluyorsunuz. Ailesinde şartsız kabul nazarann çocuklar, eksik yahut daha az kâfi buldukları özellikleri ile daha barışık olmaya eğilimlidir. İnanç, aidiyet, kabul görme, kıymetli olma üzere olumlu his ve fikirleri daha sık yaşarlar, kusurlarından ders çıkararak, denemekten ve yanılgı yapmaktan korkmazlar. Bu noktada, BEKLENTİLERİNİZİ çocuğunuza göre bir daha gözden geçirmeniz faydalı olacaktır.

Okumaya devam et...