Okay Yokuşlu: “İspanya’da bana Trabzonspor’u soruyorlar”

Bakec

New member
İspanya 1. Futbol Ligi (La Liga) takımlarından Getafe’de forma giyen ulusal futbolcu Okay Yokuşlu yaptığı, gelecek dönem da büyük olasılıkla bu ekibin formasını giyeceğini söylemiş oldu.
“West Bromwich’te kalmayı planlıyordum”
Dönem başının kendisi için külfetli geçtiğini belirten Okay, “Bu sene mesleğimin en değişik dönemlerinde biri oldu. Alışık olmadığım durumlar yaşandı. West Bromwich’te kalmayı planlıyordum fakat salgın olması ve diğer sebeplerden dolayı transfer gerçekleşmedi. Celta’daki dönem başı kampında herkes, kadrodan ayrılacağım, diğer kulübe imza atacağım gözüyle bakıyordu. O yüzden dönem başı kampı da bir nevi kadrodan başka üzere çalışmıştım. Transfer gerçekleşmeyince kadroda kaldım ancak o anda grubun ortasında tam değildim. Birinci 11’i yakalama düzeyinde değildim. Yarım devre o denli geçti. daha sonrasında güzel oynadığım maçlar da oldu fakat daha fazla talih bulamayacağımı anladığım vakit ekibi değiştirme vakti geldiğini düşündüm.” sözlerini kullandı.
Gelecek sezonki amaçlarından bahseden Okay Yokuşlu, şu biçimde konuştu:
“Buraya kiralık olarak geldim fakat ligde kaldığımız takdirde Getafe’de devam edeceğim üzere gözüküyor. Şu anda burada memnunum ve burada başarılı olmak istiyorum. Ailem de memnun. Öncelikli amacım burada formayı kapıp, kendi performansımı göstermek. Kendime itimadım var. Futbolda kimi vakit istediğiniz şeyler bununla birlikte denk gelmeyebiliyor. Bunun da bilincindeyim. Artık makul bir olgunluktayım. Bunu bilerek, isyan etmeyerek, her gün çalışarak o günün geleceğini, o performansı verebileceğimi biliyorum. Bir daha sonraki döneme şimdiden motive oluyorum. Bir satın alma opsiyonu var. Onu kulübüm kullanırsa ve kümede kalırsak, burada devam edeceğim. Onu da dönem sonunda goreceğiz. Şu an için İspanya’da devam edeceğim üzere gözüküyor.”
Ulusal futbolcu, “Kariyer planlamanda Türkiye’ye dönmek var mı?” sorusuna, “Kalabildiğim kadar Avrupa’da kalmak istiyorum lakin futbol bu. hiç bir vakit büyük konuşmayı da sevmedim. Futbolda nerenin düzgün olacağına inanıyorsam orada olurum. ‘Uygun koşullar oluşursa niye olmasın.’ diyeyim ancak şu an o denli bir niyetim yok.” cevabını verdi.
Okay Yokuşlu, Türkiye’den kendisine gelen resmi bir teklif de bulunmadığını lisana getirdi.
“En hakikat seçeneğin Getafe olduğunu düşündüm”
Okay, dönem ortasında tercihini Getafe’den yana kullandığını ve bu seçiminden dolayı keyifli olduğunu aktararak şu sözleri kullandı:
“Başka ekipler da vardı lakin en gerçek seçeneğin Getafe olduğunu düşündüm. Grup dönem başında biraz problemli bir başlangıç yaptı lakin çabucak sonrasında fazlaca büyük bir güç örneği göstererek çıkış yakaladı. Oturmuş bir grupları vardı. Bunu bilerek geldim. Hocanın ve idarenin bana olan tavrı hoşuma gitti açıkçası. Birinci devirde oynamasam bile egzersizlerde memnundum, hocayla bağlantıdan memnundum, bana güvendiğini biliyordum. Kadro içi fazlaca âlâ bir havamız var. Geçen maçta baht geldi, ben de değerlendirmeye çalıştım. Hoş oldu. Dönem bitimine fazlaca az bir süre kaldı. Oynayabildiğim kadar oynayıp, dönem başına daha düzgün bir biçimde girip, burada kalmak istiyorum.”
“Trabzonspor’un şampiyonluk kutlamalarını soruyorlar”
Üstün Lig’i mümkün olduğunca takip ettiğini aktarıp, Trabzonspor’u şampiyonluğundan dolayı kutlayan Okay Yokuşlu, kutlama manzaralarının İspanya’da da konuşulduğunu belirterek, “Trabzonspor’un şampiyonluk kutlamalarını bizim soyunma odasında bile soruyorlar. Bütün dünya kutlamaları konuşuyor şu an. Meşhur kutlama manzarası var, telefon ışıklarıyla yapılan. Bütün toplumsal medyada yer buldu.” değerlendirmesini yaptı.
Kutlama imgelerini büyük bir keyifle izlediğini lisana getiren ulusal futbolcu, “Bu kutlamayı yapmak hayli uzun müddettir beklenen bir şey. Trabzon halkını tanıdığım, insanlarını bildiğim için… Hocası, ekibi, taraftarı ve idaresiyle fazlaca hoş bir iş başardılar. Bu sene sonuna kadar da hak ettiklerini düşünüyorum. Tahminen de devamı gelecek. Zira epey hoş bir hava yakaladılar. Çok memnunluk vericiydi. Zira ben içlerinden biri olarak, orada oynamış biri olarak, onlar için ne tabir ettiğini az fazlaca anlayabiliyorum.” tabirlerini kullandı.
Kuntz ile konuşması
A Ulusal Kadro’nun son iki kampında yer almayan Okay Yokuşlu, ay-yıldızlı formayı bir daha giymek için sıkı çalıştığının altını çizerek, şöyleki konuştu:
“Çağrılmadığım birinci kampta hoca beni aradı. Sağ olsun, teşekkür ederim. Bir karar aldığını, bundan daha sonra daha fazla oynama ritmini yakalamış futbolcularla devam edeceğini söylemiş oldu. Ben de hocaya sonucuna hürmet duyduğumu belirttim. Olabilir. Lakin bu tekrar geri dönmeyeceğim manasına gelmez. Bunun bilincindeyim. Futbolda uygunsanız güzelsinizdir. kimi vakit istenmeyen durumlar da olabilir. Bunun benim futbolculuğum ya da öteki bir şeyle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Performans sporu yapıyoruz. kimi vakit işler uygun masraf, kimi vakit yolunda gitmez. O yüzden hocaya hürmet duyduğumu söylemiş oldum. Ulusal Grup forması hepimiz için hayli kutsal. Ben de her vakit orada olmak isterim. Hedeflerim var. Ulusal Grup da bunlardan bir tanesi. Her vakit her fırsatta orada olmak isterim. Saha içi güzel olduğu vakit gitme talihiniz daha yüksek. Ben de bunun için çalışıyorum.”
Dünya Kupası’na katılamamanın tüm futbolcular için üzücü bir durum olduğunu kaydeden Okay, “Portekiz maçı fazlaca inişli çıkışlıydı. Dünya Kupası’na katılamamak her futbolcu için âlâ bir olay değil. Oraya kadar yaklaştık. Kümelere epey güzel bir başlangıç yapmıştık. daha sonrasında kimi talihsizlikler oldu lakin bir daha de sonuna kadar geldik. Katılma talihimiz vardı. Üzücü doğal ki. Her futbolcu Dünya Kupası’na katılmak ister. Var olan turnuvaların en büyüğü.” halinde görüş belirtti.
Ulusal futbolcu, önlerindeki birinci maksadın 2024 Avrupa Şampiyonası olduğunu belirterek, “Bunu yapabileceğimizi gösterdik. Bunu yapacak güce sahip bir kadromuz var. O havayı yakaladığımızda niye olmasın? Elimizden geleni yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.
İspanya’da Türk futboluna olan bakışa da değinen Okay, “Bildikleri gruplar var. Kimisi daha ilgili oluyor, kimisi daha yüzeysel bilgiye sahip. Fakat genel olarak tanıyorlar. Burada en epey başlarına kazınan şey taraftarlarımız. Genelde ambiyanstan ve ateşli taraftarlarımızdan bahsediyorlar.” diyerek kelamlarını tamamladı.