Protez bacaklar muvaffakiyetini engelleyemedi

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Antalya’da düzenlenen Memleketler arası Bisiklet Birliği (UCI) Nirvana Gran Fondo World Series’te 70 kilometrelik para bisiklet yarışının 19-34 yaş kümesi şampiyonu Alanyaspor Bisiklet Kadrosu sportmeni Fırat Uğur, iki bacağı olmamasına karşın protezlerle pedal çevirerek ulaştığı başarılarla isminden kelam ettiriyor.

Yaklaşık 1,5 yıl evvel bisikletle gezmek isteyen doğuştan bedensel engelli 25 yaşındaki Uğur, diz altından kullandığı protez bacaklarıyla pedal çevirmeyi başarınca, bu spora gönül verdi.

Bisiklet tutkunu olan Fırat Uğur, kısa müddette bu kısımda ilerleme göstererek, Muğla’nın Bodrum ilçesinde geçen yıl katıldığı birinci gran fondo tertibinde paralimpik kategoride üçüncülük elde etti.

Antalya’da bu yıl ikincisi 17-20 Kasım’da gerçekleştirilen UCI Nirvana Gran Fondo World Series’te 70 kilometrelik para bisiklet (para cycling) yarışında ise 19-34 yaş kümesinde 1 saat 44 dakika 51 saniyelik derecesiyle kürsünün en üstünde yer alan şampiyon atlet, dikkat çekti.

Uğur: “Çabalarımı taçlandırmış oldum”

Fıret Uğur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kelam konusu yarışın çekişmeli ve uygun geçtiğini söylemiş oldu.

Bisiklet sporundaki uğraşlarının olumlu sonuçlandığını anlatan Uğur, “Bir paralimpik yarışçısı olarak benden daha düzgün olan atletler içinde yer almak, benim için fazlaca büyük onur. Onlarla neredeyse tıpkı derecede bir performans sergilemem epey güzel oldu. Kendi kategorimde birincilik elde ederek uğraşlarımı taçlandırmış oldum.” diye konuştu.

Uğur, kent bisikletiyle gezme fikriyle başladığı bisiklet sporunda yarış pistinde yol aldığını lisana getirdi.

Bisiklet sporunda biraz kendini geliştirdikten daha sonra Corendon Alanyaspor’dan davet aldığını aktaran Uğur, “Corendon Alanyaspor, kendi bisiklet ekibi bünyesinde yarışımı istedi. Ben de epey keyifli oldum ve bu teklifi memnuniyetle kabul ettim. Turuncu-yeşilli kadro ismine geçen yıl Patara’daki gran fondo yarışında birinciliğe ulaştım. Tıpkı sene İzmir’deki yarışta bir daha birincilik sevinci yaşadım. Ayrıyeten bugüne kadar katıldığım daha biroldukca milletlerarası yarışta ikincilik, üçüncülük derecelerimle kürsüde yer aldım.” tabirlerini kullandı.

Uğur, pürüzünün birinci başta epey sıkıntı geldiğine değinerek, şunları kaydetti:

“Bisiklet sporu için epeyce değerli iki uzvun olmaması, insanı hakikaten yoruyor lakin ben bunların hiç birini sorun etmiyorum. Engelli olmama karşın, beşerler bir saat çalışıyorsa, ben iki saat çalışarak daha fazla emek sarf ediyorum. Önümdeki manileri bir bir aşıyorum. Yeri geliyor bacaklarımda yaralar oluşuyor, ağrılar, sancılar oluyor. kimi vakit protezimin kırıldığı da oluyor ancak hiç bir biçimde pes etmiyorum. Yaklaşık 1,5 yıldır elimden geldiğince en yeterli biçimde bisiklet sporunu icra ediyorum.”

Uğur, kendisini destekleyen başta Corendon Alanyaspor olmak üzere antrenörlerine ve sevenlerine teşekkür etti.