Rammstein şarkıcısı: Till Lindemann'ın Burak Yeter'le yeni “Übers Meer” miksi

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Reddit'te 1 Mayıs'tan bu yana dedikodular dolaşıyor: Hem Rammstein solisti Till Lindemann hem de Türk müzisyen Burak Yeter, Instagram kanallarında bir işbirliğinin ipucunu verdiler ve bunun sonucu yakında ortaya çıkacak. Burak Yeter'in menajerinin kayıt stüdyosundan birlikte bir fotoğraf yayınlamasıyla spekülasyonlar yeniden alevlendi.

Hayran çevrelerinden pek çok kişi parçanın 10 Mayıs'ta, yani Prag'daki Rammstein Stadyumu turunun başlamasından bir gün önce yayınlanmasını bekliyordu. Ama şimdi bu şey bir hafta önce, 3 Mayıs'ta yayınlandı. Till Lindemann'ın 2023 yılında çıkan solo albümü “Zunge”de yer alan “Übers Meer” şarkısının ortak mix'idir.

“Übers Meer”in (“Ve rüzgar denizin üzerinden esiyor / bulutları önüne itiyor”) yeni mix'i Burak Yeter'in YouTube kanalının yanı sıra Spotify gibi yayın hizmetlerinde de mevcut. Hatta iki versiyonu da mevcut: dört dakika 46 saniye uzunluğundaki Genişletilmiş Düzenleme ve aynı zamanda biraz daha kısa olan, üç dakika 24 saniye uzunluğundaki Radyo Düzenlemesi.

1982 yılında Türkiye'nin doğu liman kenti Trabzon'da doğan müzisyen ve DJ Burak Yeter, ülkesinde büyük bir hayran kitlesine sahip. Ama o artık uluslararası bir marka: Sam Smith, Alicia Keys ve Black Eyed Peas gibi Depeche Mode ve Beyoncé'nin remiksleri de eserlerinin bir parçası. “Übers Meer” söz konusu olduğunda resmi olarak bir remixten değil, Alman işbirliğiyle bir “ortak çalışma”dan bahsediliyor.

Till Lindemann ve Burak Yeter'in ortaklaşa hazırladığı, temposu biraz yavaşlamış olsa da Akdeniz sahil hit potansiyeli taşıyan Anadolu teknosunu andıran “Übers Meer” mix'i şu ana kadar internette karışık tepkiler aldı: Bir yandan Till Lindemann'a eşlik eden Instagram Gönderi, yayınlandığı sabah şimdiden 20.000'den fazla beğeni aldı. Öte yandan eleştirel yorumlar da var: Lindemann'ın paylaşımına bir Instagram kullanıcısı “Kusura bakmayın ama güzel bir şarkıyı mahvetmişsiniz” yorumunu yaptı ve yorumlar arasında en çok beğeniyi aldı.

Başka bir kullanıcı şöyle yazıyor: “'Übers Meer'i seviyorum ama yeni karışım buna yetmiyor.” Herkes bunu böyle görmüyor. Diğer yorumlar ise farklı bir yöne gidiyor: “Ne güzel bir pano – buna bayıldım” diye yorum yapan biri gönderisini iki emojiyle süsledi: tezahürat yapan eller ve alevler. Başka bir hayran şüphecilere bazı tavsiyelerde bulunuyor: “Yeni versiyonu tamamen yeni bir şarkı olarak görüyorum: farklı bir havası var, bu yüzden şimdi iki harika ve son derece tutkulu versiyonun tadını çıkarabiliyorum.”