Real Madrid’in yıldızından Ballon’dOr sitemi! “İmkanı yok”

Bakec

New member
İspanya La Liga takımlarından Real Madrid’in kalecisi Thibaut Courtois, mevkisi niçiniyle Altın Top (Ballon d’Or) mükafatını kazanmasına imkan verilmeyeceğini söylemiş oldu.
France Football mecmuası tarafınca Fransa’nın başşehri Paris’teki Chatelet Tiyatrosu’nda dün düzenlenen merasimle en yeterli kaleciye verilen Lev Yaşin mükafatını kazanan Belçikalı file bekçisi, hislerini lisana getirdi.
Fransa basınına konuşan 30 yaşındaki kaleci, ekip arkadaşı Karim Benzema’nın Altın Top mükafatını kazanmasından memnuniyet duymasına karşın tertibin kalecilere gereğince değer vermediğine dikkati çekerek, “Her şeydilk evvel, Karim ismine fazlaca memnunum. Futbolda gol atmak, gol kurtarmaktan her vakit daha değerli olacak üzere gözüküyor. Futbol, ceddin kıymet kazandığı bir oyun olmaya devam edecek. ‘Bu mükafatı benim kazanmam gerekiyordu’ demiyorum lakin Şampiyonlar Ligi ve La Liga’yı kazanan bir kaleci olarak podyuma bile çıkamadım.” tabirlerini kullandı.

“Yaptıklarımın üstüne çıkabilecek bir kaleci performansından şüpheliyim”
Kalecilerin ödüllerde art planda kalmasından şikayet eden Courtois, “Oylamanın mantığını anlıyorum ve mükafatı kazanma ihtimalim olmadığının farkındayım. Bu mükafatı, bir kaleci olarak almanıza imkan yok. Geçen yıl yaptıklarımın üstüne çıkabilecek bir kaleci performansı olabileceğinden şüpheliyim.” değerlendirmesinde bulundu.
Real Madrid’in eski kalecisi Iker Casillas da Courtois’ya toplumsal medya sitesi Twitter hesabından takviye verdi. Ödül merasiminde Courtois’nın hakkının yendiğini savunan İspanyol kaleci, “Courtois, bence dünyanın açık orta en âlâ kalecisi. Ballon d’Or’da en azından podyuma bile çıkamaması niçiniyle fazlaca üzgünüm. Bu ödül, hangi kriterlere nazaran veriliyor, hala anlamadım.” iletisini paylaştı.
Yılın oyuncusuna verilen Altın Top ödülünde Benzema’nın akabinde Senegalli Sadio Mane 2’nci, Bekçikalı Kevin De Bruyne 3’üncü sırayı alarak podyuma çıkmıştı. Courtois ise genel sıralamada yedincilik elde etmişti. Altın Top mükafatını, kaleci mevkisinde son olarak 1963 yılında, Rus Lev Yaşin kazanmıştı.