Sakarya’da dünyaya ileti Acarlar Longozu’ndan verildi

Adanali

Member
SAKARYA (İGFA) – 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü programı, Türkiye’nin tek modül halinde en uzun subasar orman ve her yıl yüzlerce göçmen kuşun uğrak noktasıolan Acarlar Longozu’nda gerçekleştirildi.

Doğa Muhafaza ve Ulusal Parklar Müdürlüğü’nün iştirakinde gerçekleştirilen programda sulak alan statüsündeyken Büyükşehir Belediyesi’nin teşebbüsleriyle muhafaza altına alınan ve gelecek jenerasyonlara aktarılması için projelerin yürütüldüğü Acarlar Longozu örnek olarak mevzu alındı.‘Şimdi Sulak Alanları Uygunlaştırma Zamanı’ sloganıyla su altında olan bölgelerin doğallığı bozulmadan uygunlaştırılması konusunda yürütülen çalışmalardan bahsedildi.

Programda Lider Yüce’nin yanı sıra Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Genel Müdürü Kadir Çokçetin, Sakarya Vali Vekili Ersin Emiroğlu, Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar İstanbul 1. Bölge Müdürü Fahrettin Ulu, Karasu Belediye Lideri İshak Sarı, Kaynarca Belediye Lideri Murat Kefli, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı yer aldı.

Başkan Ekrem Aziz, Büyükşehir tarafınca tesislerin inşası, yürüyüş alanlarının uzatılması ve turizme açılmasıyla Türkiye’nin gözbebeği olan Acarlar Longozu Tabiat Parkı’nın ülke ve dünya için epeyce değerli bir örnek olduğunu belirterek tabiat mükemmeli benzeri alanların da tıpkı biçimde korunması gerektiğini vurguladı ve “Kuraklığı önlemek için sulak alanları muhafazalı, kullanma istikrarını gözetmeliyiz” dedi.

“DÜNYANIN EN AZ HARİKASI”

Yüce, “Tüm dünya genelinde fazlaca nadir görülen tabiat alanlarından bir tanesi Sakarya’da yer alıyor. Tek modül halindeki en uzun longoz olan Acarlar Longozu, son düzenlemelerin akabinde adeta doğal cennet olan alanlarını açtı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak devraldığımız Acarlar Longozunda tabiat görünümüne uygun ahşap idari ve hizmet alanları, peyzaj uygulamaları yapıldı. Longozda yöresel eser satış merkezi, ikramlık eşya ofisi, konferans ve tanıtım merkezi inşa edildi.Longuzun kalbinden geçen ahşap yolun aralığı uzatıldı. Son haliyle hem kentimizden tıpkı vakitte etraf vilayetlerden ağır ilgi görmektedir” dedi.

Doğa Muhafaza ve Ulusal Parklar Genel Müdürü Kadir Çokçetin, “Amacımız insanlara sulak alanların ehemmiyetini bir kere daha hatırlatmak ve sulak alanları muhafazanın, geleceğimizi korumak olduğunu bir defa daha ortaya koymaktır. Suyun toprakla buluştuğu her yerde bolluk rahmet bulunur” dedi. Öte yandan Vali Vekili Ersin Emiroğlu da kelam alarak, “Su ömrün başlangıcıdır. bu biçimde pahaya sahip ülkemizde 105 yer var ve 5’i Sakarya’mızda bulunuyor. Bu alanları korumak emeliyle yapılan her çalışmayı epey bedelli buluyorum” sözlerini kullandı.

Program sonunda Şanlı, Ulusal Parklar Genel Müdürü Çoktekin ile doğal alanların daha aktif biçimde korunması noktasında istişarelerde bulundu.

Ayrıca merasimde ‘Sulak Alanlarımız ve Biyolojik Çeşitliliğimiz’ isimli fotoğraf karışmasında kazananlara ödül takdim edildi. Lider Büyük ve protokol üyeleri, longozda ‘Yeşilbaş’ yaban ördeklerini tabiata saldı.