Şampiyon Zeynep Duru tekvandoda milletlerarası muvaffakiyet peşinde

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Tekvandoda yıldızlarda Türkiye şampiyonluğuna ulaşan Zeynep Duru Kokoç, muvaffakiyetini memleketler arası tertiplere taşımayı hedefliyor.

Türkiye Tekvando Federasyonu tarafınca Sivas’ta 14-20 Haziran’da düzenlenen Yıldızlar Türkiye Şampiyonası’nda 51 kiloda şampiyon olan 14 yaşındaki Zeynep Duru Kokoç, sportif muvaffakiyetini milletlerarası alanlara da taşımak için aralıksız çalışıyor.

Zeynep Duru Kokoç, AA muhabirine, 7 yıl evvel babasının isteğiyle başladığı tekvandoyu gün geçtikçe fazlaca sevdiğini söylemiş oldu.

Türkiye Şampiyonası’na giden sürecin fazlaca şiddetli olduğuna değinen Zeynep Duru, “aynı zamandarslerle tıpkı vakitte sporla ilgilenmek zorladı. Şampiyonaya hazırlanırken zorlandım fakat son ana kadar çabaladım. Ailem ve hocalarım fazlaca büyük dayanak verdi. Güçlü bir müddetçti lakin başardım.” dedi.

– Rakipleriyle satranç oynuyormuş üzere gayret ediyor

Ulusal atlet, karşılaşmalarda rakiplerinin genelde kendisinden fizikî olarak daha güzel ve yetenekli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Rakiplerimi hayli süratli biçimde çözümlüyorum. Bunda satranç oynamamın da avantajı var. Satranç oynamayı epeyce seviyorum. Karşılaşmalarda da kendimi satranç oynuyor üzere düşünüyor ve tatamiyi satranç tahtası üzere kullanarak rakibimi alt edebiliyorum. Bu yıl 8. sınıf öğrencisiyim ve LGS’ye gireceğim. bununla birlikte Türkiye şampiyonu oldum. Yakında da Avrupa Şampiyonası’na gideceğim. İkisini bir arada yürütebiliyorum. Bu yılı daha da sıkıntı olacak ancak başarabileceğime inanıyorum.”

– Zeynep Duru’dan beklenti yüksek

Zeynep Duru Kokoç’un antrenörü Ahmet Akat, atletinin küçük yaşta tekvandoya başladığını, kendisini âlâ geliştirdiğini söylemiş oldu.

Zeynep Duru’nun Selçuklu Belediyesi Spor Okulları’nda yetiştiğini anlatan Akat, “Son 5 yıldır birlikte çalışıyoruz. Biroldukca ulusal ve memleketler arası karşılaşmalara gittik. Yendik, yenildik. Fakat Zeynep’i başka atletlerden ayıran en değerli özelliği tatamide zekasını hayli yeterli kullanıyor olması. Kendinden kuvvetli ve yetenekli rakiplerine hayli hoş biçimde karşılık veriyor.” diye konuştu.

Baba Hakan Kokoç ise kızının tekvandoda Türkiye’yi temsil ederek kendilerini gururlandırmasını istediğini kaydetti.

Anne Emine Kokoç da “Kızım tekvandoyu da eğitimini de aksatmak istemiyor. Biz de kızımızı sonuna kadar destekleyeceğiz.” tabirlerini kullandı.