“Sokak sidik ve benzin kokuyor”

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Berlin'e saldırmak her zaman mümkündür. Berlin'i seviyorsanız, Berlin'den de biraz nefret edebilirsiniz. Burada bazen gerçekten korkutucu ve iğrenç oluyor. Ve sonra tekrar: yaşayan en seksi şehir. Schöneberg'li rapçi Monk geçtiğimiz günlerde “Berlin08” adlı teklisinde “Bu şehir nefretle dolu, burada çok fazla şeytan var” dedi – ancak o zaman bize her şeye rağmen neden Berlin'e sadık kaldığını anlattı.

Kendi tercihleriyle iki Berlinli, Sam James ve Tom Blanc, şimdi yeni evleri Berlin üzerinde çalışıyorlar. Yeni basılan single'ın adı “Berlin”. 1996 doğumlu, Leverkusen'de doğan, daha sonra Köln'de yaşayan Sam James, 2018 yılında ilk albümü “Sam vs. the World” ile Kid Cudi'nin izinden giden bir rapçi olarak karşımıza çıktı; Halefi “Sam vs. the World 2” de The Kooks'taki neo-Britpop tarzındaki gitar figürleriyle şaşırttı.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Rifflerin neşesi ruhun derinliklerini gizlememeli: Örneğin, “Ghost Dance” şarkısında Sam James'in tasarladığı lirik benlik, narkotik Tavor ve Olanzapine'e seslendi: “Kız kardeşim dans ettiğimde bana daha fazlasını getiriyor hayaletlerle.” Kapalı bir kurumu veya en azından zihinsel istikrarsızlığı yansıtıyor. “Handle With Care” aynı zamanda Sam James'in 2020 tarihli EP'sinin adıydı. Paketlerin üzerindeki posta taşıyıcılarına yönelik nottan gevşek bir şekilde tercüme edildi: “Dikkatli olun, kırılgan!”

Sam James ve Tom Blanc “Berlin”de: Peter Fox'tan selamlar

Bavyera Aschaffenburg'da büyüyen Tom Blanc ise 2022'deki tek “Küçük Kasabası”nda “Main'deki küçük bir kasabadan” geldiğini açıkça ortaya koydu; Her ne kadar Tom Blanc'ın metnine inanırsanız, konu günlük kasvet ve madde bağımlılığı olduğunda Berlin hiçbir şekilde aşağılık değildir: “Şehirdeki her iki kişiden biri depresyonda / Küçük çocuklar paylaşma, afyon, ketamin kullanıyor.” Tam olarak şarkı değil. Markus Söder'in Free State için hazırladığı imaj şarkısı.

Şimdi “Berlin” için bu iki genç Berlinli Sam James ve Tom Blanc birlikte çalışıyor. Sam James, Eylül 2023'te kalıcı olarak Berlin'e (Prenzlauer Berg'e) taşındı – ancak daha önceki yıllarda Kreuzberg'de (daha doğrusu: Wrangelkiez'de) müziği üzerinde çok çalışmıştı. Öte yandan Tom Blanc resmi olarak hâlâ Aschaffenburg'da yaşıyor ama aynı zamanda çoğu zaman müzik başkentinde de bulunuyor. Orta vadede tamamen buraya taşınmak istiyor. “Berlin”in sözlerine baktığınızda biraz çelişkili gibi görünüyor. Ama belki de değil.

“Berlin” tam olarak neyle ilgili? İki meslektaş Blanc ve James, bir buket kırbaç vuruşu ve dalgalı gitar eşliğinde, sırayla Berlin'e dair kartpostal karşıtı izlenimlerini aktarıyorlar. Sam James, Berlin'deki varoluşunu uçurumda dans ederken ve bir örümcek ağında sıkışıp kalmışken anlatıyor. “Kafamda binlerce kafa karıştırıcı şey var.”

Yiyeceklerin midenize girmesi yerine ciğerlerinize bol miktarda duman giriyor. “Ah ah, mahsur kaldım / Lanet olsun, buraya nasıl geldim.” Kahretsin, işler böyle yürüyor. Sam James'in korodaki sonucu? “Berlin! Lütfen beni tekrar tükür / Kabusum mu olacaksın yoksa yeniden uyanacak mıyım? Berlin'in ruh yiyen bir Godzilla canavarından daha iyi olduğu pek söylenemez.

Meslektaşı Tom Blanc da içerikte arkadaşı Sam James'e katılıyor: O, Blanc zaten partilerden ve uyuşturuculardan uzak duruyor: “Bana dikkat etsen iyi olur, yoksa kaybolacağımı düşünüyorum.” Bazen Blanc son derece şiirsel görünüyor (” Düşlerle uçurum arasında ince bir tel”), ardından yine herkesin fetişi olmayan kötü kokulu sıvıların şiirselliğine sığınıyor: “Sokak sidik ve benzin kokuyor.” Berlin! Veya Aschaffenburg'u bile?

“Berlin”in finalinde Sam James ikinci kez kancaya, yani koroya yemin ediyor ve zorlu bir sonuçla tamamlıyor: “Berlin! Lütfen beni tekrar tükür! Kenarda dans ediyorum ve yarın tekrar dışarı çıkmam gerekiyor.” Keşke bu kadar kolay olsaydı. Ama Berlin'de olduğu gibi hepimiz şikayet etmeyi seviyoruz. Peter Fox bir zamanlar nasıl şarkı söylerdi? “Günaydın Berlin, çok çirkin, çok kirli ve gri olabiliyorsun. O kadar berbat olabiliyorsun ki, gecelerin beni yiyip bitiriyor.” Orada da: Ruh yiyen bir canavar olarak Berlin.

Ancak Fox hâlâ Lichterfelde-West'te yaşıyor. Belki Sam James ve Tom Blanc bu harika, çılgın, kötü, iğrenç şehrimize bir süre daha sadık kalacaklar?