Tolunay Kafkas: “İskoçya’ya kazanmaya gidiyoruz”

Beykozlu

New member
2023 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası küme eleme maçında 25 Mart Cuma günü İskoçya ile deplasmanda karşılaşacak Ümit Ulusal Futbol Ekibi’nin teknik yöneticisi ve Genç Ulusal Kadrolar Sorumlusu Tolunay Kafkas, en büyük maksatlarının A Ulusal Ekibi’ne oyuncu vermek olduğunu söylemiş oldu.

İskoçya maçı hazırlıkları kapsamında gerçekleştirilen idman öncesinde basın mensuplarına açıklamada bulunan Kafkas, “İskoçya ile maçımız var. Bizim için öncelikli olan A Ulusal Kadro’ya oyuncu vermek. Türk futbolunun ortasında bulunduğu genç oyuncu gelişimiyle ilgili zahmetler ulusal ekiplere da yansıyor. A ekibe hayli oyuncu verdik, son örneği Yunus. Bir plan dahilinde ilerliyoruz. İskoçya maçını kazanmaya gidiyoruz.” diye konuştu.

Genç oyuncu gelişmenindeki sorunların kulüplerden kaynaklandığını vurgulayan Kafkas, şunları kaydetti:

“Maalesef genç oyuncu gelişimi ve antrenör eğitimi Türkiye’de en hayli ihmal edilen kavramlardan. Oyuncuların, gelişimlerini kulüpte tamamlaması lazım. Bizim ufak tefek dokunuşlarla bir şeyler yapmamız lazım. Ligin yapısına bakınca 20 yaş altı en az oyuncu oynatan bir ligden bahsediyoruz. Bu kasvetleri fırsata çevirmek lazım. Ekonomik kaideleri göz önünde bulundurup üretme vakti, genç oyuncu gelişmenine yatırım yapma vakti. Bu krizi fırsata çevirmemiz lazım.”

Oğuz Aydın: “Şansımız var”

Ulusal futbolcu Oğuz Aydın, kümede berbat bir durumda olduklarını lakin çabucak hemen her şeyin bitmediğini belirtti.

İskoçya maçından uygun bir skorla dönmek istediklerini lisana getiren Oğuz, “hiç bir şey bitmiş değil. Puan durumumuz üzücü olabilir lakin talihimiz var. İskoçya maçından güzel bir skorla dönmek istiyoruz. Performansım yükseldi ve ulusal kadroya geldim. Burada kalıcı olmak istiyorum. Ulusal ekipte kalıcı olup A gruba yükselmek istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Ulusallar Riva’da çalıştı

Ümit Ulusal Futbol Kadrosu, İskoçya maçının hazırlıklarını sürdürdü.

TFF’nin Riva’daki tesislerinde, teknik yönetici Tolunay Kafkas idaresinde birinci 15 dakikası basın mensuplarına açık gerçekleştirilen idman, ısınma ve koşu çalışmasıyla başladı.

İdmanın kapalı kısmında taktiksel çalışmaların yapıldığı öğrenildi.