Yaygın olarak görülen obsesif ve kompulsif bozuklukları

Esenyurtlu

Global Mod
Global Mod
Bulaşma/kirlenme/kirletme obsesyonu: Kişi vücudunun, giysilerinin ya da hayat alanının kir, mikrop, toz üzere etkenler; kimyasal unsurlar, idrar, gaita ve başka vücut salgıları ile bulaşacağına inanır ve bundan ağır kahır duyar. Bu meşakkatten kurtulmak için çeşitli yıkama, yıkanma, silme üzere davranışlarda bulunur.

Kuşku obsesyonu: Kapıyı kilitledim mi, ocağı kapattım mı üzere çeşitli kuşku içeren kanılar ve kuşkuyu gidermek için yapılan denetim davranışları vardır.

Dinî obsesyonlar: İnancı güçlü olan birinin kutsal bedellerini aşağılayıcı niyetlere kapılması üzere. Bu niyetlerin yarattığı dert ve endişeden kurtulamak için tam aksisini tekraren söyleme, ibadet etmekten kaçınma ya da çok dua etme üzere yollara başvurur.

Cinsel obsesyonlar: Kişi apansız gelen cinsel içerikteki fikirlerden ve bunları harekete dökmekten korkar.

Simetri-düzen obsesyonları: Kişi etrafındaki objelerin tam olarak simetrik/belirli bir sistem ortasında olması dileğine kapılır ve daima objeleri denetim etmeye /düzeltmeye çalışır.

Ziyan verme-zarar görme obsesyonları: Birine cinsel olarak saldıracağı, öldüreceği, kendini atacağı üzere obsesyonlara kapılır. Bu fikrin tesirinden korunmak emelli pencere kenarlarına yaklaşmamak, öldürücü objelerden uzak durmak, yollara başvurabilir.

Bahsedildiği üzere obsesyonların içeriği birbirinden farklı olabilir. Ve bireyde birden çok sayıda obsesyona sahip olabilir.

Okumaya devam et...