Yurt genelinde ‘hayata hürmet duruşu’

Adanali

Member
ANKARA (İGFA) – İçişleri Bakanlığı trafik kazalarından kaynaklı can kayıplarının 2030 yılına kadar yüzde 50 oranından azaltılması gayesi doğrultusunda evvelki senelerda düzenlenen “Öncelik hayatın, Öncelik Yayanın”, “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” ve “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” kampanyalarının akabinde bu yıl da “Trafikte Her Yıl Daha İyiye” mottosu doğrultusunda “Yayalara Öncelik Duruşu, HAYATA HÜRMET DURUŞU” sloganıyla yaya önceliğine yönelik farkındalık çalışmalarına devam edecek.

Bu kapsamda “29 Eylül Perşembe günü 11.00-14.00” saatleri içinde geleceğin şuurlu yaya ve şoförleri, yaya geçitlerinde bayraklarla buluşarak trafikte yaya önceliğine dikkat çekilecek.

YAYA GEÇİTLERİ KIRMIZIYA BOYANACAK

Ana güzergâhlar üstündeki ışıksız yaya geçitlerinde bulunan yaya çizgilerinden bir adedinin kampanya aktifliği çerçevesinde sembolik olarak kırmızıya boyanması sağlanacak.
Ülke genelindeki yaya ve okul geçitlerindeki işaretlemeler denetim edilecek, standartlara uygun olmayanların yenilenmesi ve eksik olanların tamamlanması sağlanacak, trafik ışığı bulunmayan lakin trafik levhalarıyla belirlenmiş okul ve yaya geçitleri üzerinde “ÖNCE YAYA” görselleri uygulanacak.

Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı belirlenen okullarda ve yaya/okul geçitlerinde kampanya aktiflikleri düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında hafta boyunca toplumsal medya platformları başta olmak üzere vatandaşlarımızın ağır olarak bulundukları alanlarda ve kurumsal irtibat sayfalarında basın/yayın organlarında, billboardlarda, kamu kurum ve kuruluşlarında, kampanya içerikleri kullanılarak kamuoyunun bilgilendirilmesi sağlanacak.

Kampanya kapsamında; 81 vilayet genelinde eş vakitli olarak yapılacak olan farkındalık aktifliklerine valiler, kaymakamlar, vilayet emniyet müdürleri, vilayet jandarma kumandanları ve vilayet ulusal eğitim müdürleri ile bir arada kurum yöneticileri ve sivil toplum kuruluşları katılacak.